سه‌شنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1387

آخرین باری که چیزی در مورد جهان هستی شنیدید یا دیدید،وحسابی متعجب شدید و احساس کردید چه دنیای عجیبی داریم،و یا از بودن روی زمین و معلق بودن در کائنات حیرت کردید،کی بود؟!

چند روز پیش عصر با همسرم برنامه " چهار سوی علم " از شبکه چهار رو نگاه می کردیم.در اون قسمت،در مورد عقرب ها،بیولوژی شون،و زهرهای کشنده و خواص درمانی زهرها گزارش می داد.

چیزی که باعث شد من دوباره حس کنم زمین هنوز شگفت انگیزترین نقطه کیهان شناخته شده است،تصویری بود که نشون می داد عقرب ها بعد از یخ زدن کامل یعنی حتی بعد از 24 ساعت موندن در فریزر به محض آب شدن یخ زندگی عادی رو از سر می گیرن و انگار نه انگار!!

همچین قدرت سازگاری عجیب و غریبی رو نه شنیده و نه دیده بودم!

علومی وجود دارن که انسان رو هر لحظه با یه معمای تازه روبرو می کنن.فکر می کنم بیولوژی و ستاره شناسی و علوم کیهانی دوسر طیف این علوم هستند که روی کوچکترین ها و بزرگترین ها زوم کردن.

از بچگی عاشق هردو رشته بودم و هستم.

این روزها با همسرم داریم کتابی رو می خونیم به اسم " اسرار کائنات " اثر ابراهیم ویکتوری که کیهان شناسی رو بزبانی قابل فهم توضیح می ده.یعنی در مقابل دو تا کتاب هاوکینگ(تاریخچه زمان،جهان در پوست گردو) این ساده محسوب می شه.

وقتی خودم رو به همچین مطالعاتی می سپارم خوشحال و شگفت زده و گاهی هراسان می شم.

هرچند با خودم فکر می کنم بودن من توی این دنیا،در این لحظه و موقعیت،همین ثانیه که نفس می کشم ،بیشتر از همه اون اسرار عجیب و باور نکردنیه...